ip adresi


Google Arama
Sitemde Arama


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Kartaltepe Mahallesi
İncirli cad. Mine ap. 72/13
34158 Bakırköy/İstanbul, Türkiye
Tel: (0212) 572 30 29

Ana Sayfa
VİDEOLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
FOTOĞRAFLAR
AMELİYAT
Hergün (Pazar  Hariç ) Saat  10:30 - 18:30  Arası Randevü Talebi İçin  (0212) 572 30 29 Arayabilirsiniz
Tasarım: ahmet-turker@hotmail.com
Her Hakkı Saklıdır. istanbul 2013 ©
 
Yuva kısmı da klasik protezlerden (yuva 2 parçadır) farklı olarak tek parçadır ve her iki yüzey de metaldir. Klasik protezlerde yine baş çapları 28-32-36 mm çaplarındadır. Yüzey kaplama protezleri ise 44mm den başlar ve büyür.
Kalça Yüzey Kaplama
(Resurfacing) Protezleri


Son yıllarda geliştirilen bu yeni yöntem genç-aktif hastaların kalça sorunlarında çok önemli bir yaklaşım sağlamıştır. Klasik protezlerde uyluk kemiği başı kesilmekte ve ve protez uyluk kemiğinin içine çakılmaktadır. Yüzey kaplama protezlerinde ise baş kesilmeden biçimlendirilmekte ve protezin alt kısmı başa kemik çimentosu ile yapıştırılmaktadır.
Bu büyük yapısal farklar bazı çok büyük avantajlar sağlar;


    Çıkma riski çok düşüktür
    Kalça hareket genişliği normal kalçadan farklı değildir.
    Geniş yüzey nedeniyle ağırlık geniş yüzeye yayıldığından yüzey aşınması çok daha azdır
    En önemli avantajı alt kısmının değiştirilmesi 40 dakikalık basit bir operasyonla gerçekleştirilebilir. Bu operasyon klasik protez operasyonunun sadece alt kısmının yapılması kadardır.


Fakat dezavantajları da vardır;


    Klasik protezlerin 25-30 yıllık dayanma sürelerine karşın alt kısmı 15 yıl civarında dayanır, üst kısmın ömrü ise klasik protezlerden çok daha uzundur.
    Kemik erimesi olan vakalarda normalde de varolan kalça kırığı riskini arttırır,
    Uyluk kemiği başındaki büyük deformiteler, ileri kalça eklemi kısıtlılıklarıda yapılamaz.
    Operasyon tekniği klasik proteze göre çok daha zordur ve sadece bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.


Bu nedenlerle 50 yaş altı erkek ve menapoza girmemiş kadınlarda tercih edilir. Protezin değiştirilmesi çok basit bir işlem olduğundan bir büyük protez ameliyatından sonra küçük bir işlemle 40-45 yıllık (15 yıl yüzey kaplama+25-30 yıl standart protez ömrü) sorunsuz bir yaşam sağlanır. Bu operasyonu geçiren hastalar her türlü sporu yapabilirler.

Cerrahi Teknik

Klasik protez operasyonlarına göre çok daha zor bir tekniktir. Klasik protezde baş kesilerek çıkarıldığı için yuva çok daha rahat görülür, oyulur ve protez konur. Yüzey kaplama protezlerinde baş korunduğu için bu işlem çok daha zordur. Klasik protezlere baş kesilip çıkarıldığı için başa giden damarların korunması gibi bir sorun yoktur. Yüzey kaplama protezlerinde ise başın önemli kısmı kaldığı için damarlarının korunmasını gerektirir. Bu da operasyonun bazı aşamalarını çok daha zorlaştırır ve dikkatli olunmasını gerektirir.