ip adresi


Google Arama
Sitemde Arama


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Kartaltepe Mahallesi
İncirli cad. Mine ap. 72/13
34158 Bakırköy/İstanbul, Türkiye
Tel: (0212) 572 30 29

Ana Sayfa
VİDEOLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
FOTOĞRAFLAR
AMELİYAT
Hergün (Pazar  Hariç ) Saat  10:30 - 18:30  Arası Randevü Talebi İçin  (0212) 572 30 29 Arayabilirsiniz
Tasarım: ahmet-turker@hotmail.com
Her Hakkı Saklıdır. istanbul 2013 ©
 
 
Mini Diz Protezleri
(HemiCAP yüzey kaplama protezleri) Neden mini protez?


Ortopedide en karar vermekte en zorlandığımız durumların başında 50-60 yaş arası hastaların diz kıkırdak hasarları gelir. 50 yaş öncesi kullanılan mikrokırık, yapay kıkırdak nakli gibi yöntemler bu yaş aralığında değerini kaybederler. Yarım veya tam diz protezleri için ise yaş erkendir. Bu dönemde yüksek tibial osteotomi gibi dizin yük taşıma aksını düzeltici operasyonlar her diz için uygun değildir.

Bu nedenlerle 50-60 yaş arası aktif hastaların kıkırdak hasarlarında mini diz protezleri çok yeni , çok etkili tedavi seçenekleri dir. Hastanın kıkırdak yüzeyinin şekli ve konturuyla eşleşmek üzere tasarlanan teknolojik olarak ileri bir sistemdir. Hasarlı kıkırdak alanı için bir "yama"dır, ileri hasarı önlemek amacıyla kalan normal kıkırdağı korumak için tasarlanmıştır. Uygulaması kolay, küçük cerrahi kesi gerektiren, etkili bir yöntemdir. Mini protez operasyonlarında küçük bir kemik kaybı meydana geldiğinden aşınma, gevşeme, başarısız tekniklerde diğer seçeneklere geçmek son derece kolaydır.

Mini protezler aynı zamanda mikrokırık, kıkırdak nakli gibi operasyonların başarısız sonuçlarında da iyi bir alternatiftir.

Ömrü nedir?

Mini protezler yeni uygulanmaya başlandığı için şu anda ömrü konusunda kesin bir şey söylemek oldukça zordur. 5 yıllık sonuçlar son derece başarılıdır. Biomekanik çalışmalar 10-15 yıllık başarılı sonuçların sürpriz olmayacağını düşündürmektedir. 50 yaş civarında bir hastaya mini protez uygulandığında basit bir operasyon sonrası 10 yıllık rahat bir dönem çok değerli bir zaman kazancıdır ve hastanın tek tam protezle hayatının sonuna kadar rahat bir yaşam sağlamasına olanak sağlar.