ip adresi


Google Arama
Sitemde Arama


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Kartaltepe Mahallesi
İncirli cad. Mine ap. 72/13
34158 Bakırköy/İstanbul, Türkiye
Tel: (0212) 572 30 29

Ana Sayfa
VİDEOLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
FOTOĞRAFLAR
AMELİYAT
Hergün (Pazar  Hariç ) Saat  10:30 - 18:30  Arası Randevü Talebi İçin  (0212) 572 30 29 Arayabilirsiniz
Tasarım: ahmet-turker@hotmail.com
Her Hakkı Saklıdır. istanbul 2013 ©
 
DOĞUŞTAN TETİK PARMAK

Parmakların avuç tarafında parmaklara katlama hareketi yaptıran en uç boğuma kadar ulaşan kirişler vardır. Bu kirişler katlanma (fleksiyon) hareketi sırasında lifsi doku, kıkırdak doku karışımından bir tünel içinde rahatça kayarlar. Bebeklerde bu kirişin kayma hareketinin zorlaşması ile tetik parmak ortaya çıkar. Bebeklerdeki tetik parmak genellikle başparmaklarda görülür. % 25 bilateraldir. Diğer parmaklarda da görülebilir.

NEYDEN KAYNAKLANIR?

Bebeklerde görülen tetik parmak ile erişkinlerde görülenler birbirinden farklı mekanizmalarla ortaya çıkarlar. Tünel duvarlarının kalınlaşması, enflamasyon da dediğimiz yangılar, bu alanda su toplanması bazen de kiriş içinde yumru varlığı bu duruma yol açabilir.

AİLESEL MİDİR?

Genetik özellik taşımadığına inanılmaktadır. Nadir görülen bir durumdur. Genellikle diğer doğuştan hastalıklar eşlik etmez. Literatürde trisomi 13 ve mukopolisakkaridoz denen hastalıklarla da görüldüğü bildirilmiştir.

HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?

Genellikle sonradan ortaya çıkmaktadır. Çocuklardaki tetik parmağın % 25'i doğumda fark edilir. 1-2 yaşında fark edildiğinde genellikle parmak katlı durumdadır ve bazen zorlama ile düzeltilemezler.

KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

İlk 1 yıl içinde % 30 oranıdan kendiliğinden düzelirler. 6 ay-2 yaş arasında fark edilenlerde bu durum %12'dir.

TEDAVİSİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Sadece gözlenebilir. Parmakları kavrayarak düz tutan sert çubuk şeklindeki breysler kullanılabilir. Düzelmez ise 3 yaşından önce cerrahi tedavi yapılmalıdır.