ip adresi


Google Arama
Sitemde Arama


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Dr Mahmut Karamehmetoğlu
Kartaltepe Mahallesi
İncirli cad. Mine ap. 72/13
34158 Bakırköy/İstanbul, Türkiye
Tel: (0212) 572 30 29

Ana Sayfa
VİDEOLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
FOTOĞRAFLAR
AMELİYAT
Hergün (Pazar  Hariç ) Saat  10:30 - 18:30  Arası Randevü Talebi İçin  (0212) 572 30 29 Arayabilirsiniz
Tasarım: ahmet-turker@hotmail.com
Her Hakkı Saklıdır. istanbul 2013 ©
 
BEBEKLERDE DİZ ÇIKIĞI

Tanım

Yeni doğan bebeklerde dizin geriye doğru kayması, dizin geriye doğru normalin ötesinde katlanması, ayağın ağıza, omuza yaklaşması halidir. Anne karnında bebeğin bu görünümü mevcuttur ve ultrason ile tespit edilebilir. Aynı anda kalçalarında da çıkık olabilir.

Görülme Sıklığı Nedir?

Genelllikle 1000 canlı doğumdan birinde görülür.

Tipleri Nelerdir?

Dizin doğuştan fazla açıldığı bu şekil bozuklukları 3 tipte görülebilir: Birinci tip uyluğun (kalça diz eklemleri arasındaki bölüm) ön kısmında bulunan kuadriseps denen kasın sertliğinden, esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanır. Dizde normal katlanmaya yakın bir hareket görülür. Dizin nazikçe katlanması ile tedavisi mümkündür. İkinci tip dizin doğuştan yarı çıkığıdır. Uyluk kemiği (femur) alt ucu ile bacak kemiği (tibia) üst ucu kısmen de olsa temas halindedir. Diz ancak düz hale gelir. Üçüncü tip ise doğuştan dizin tam, gerçek çıkığıdır. Bacak kemiğinin üst ucu uyluk kemiğinin alt ucuna göre önde durur katlamaya çalıştıkça dış tarafa doğru kayar. Kemik uçları temas halinde değildir. Kuadriseps kasının yapısının bozulması, sertleşmesi, kısalması söz konusudur.

Başka Anormallikler Eşlik Eder mi?

Hasta değerlendirilirken ilave olarak kas iskelet sisteminde veya iç organlarda anormallikler eşlik edebileceği düşünülerek araştırılmalıdır. Tek taraflı veya iki taraflı olabilirler. Sendrom adını verdiğimiz grup halinde, bir arada görülen anormallikler olaya eşlik edebilir. Kas-sinir hastalıkları görülebilir. Hiç bir anormalliğin eşlik etmediği tek taraflı olgular da bildirilmektedir.

Nasıl Kendini Gösterir?

Anne karnında bir şekilde bebeğin dizi anormal olarak arkaya doğru kayar; hareket azlığına yol açan kas-sinir hastalıkları veya eklemlerdeki aşırı gevşeklik nedeniyle diz bu anormal konumda uzun süre kalır. Sonuçta kuadriseps kasında yapı bozukluğu, sertlik ve kısalık ortaya çıkar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Dize nazik katlama hareketi yaptırılır. Kastaki yumuşama ve uzamayı korumak için diz katlı duracak şekilde alçılanır. Art arda yapılan alçılamalardan yarar sağlanamaz ise 6 ay kadar erken dönemde dahi ameliyatla tedaviye başvurulabilir. Genellikle 1 yaş civarında ameliyatla tedavi gerçekleştirilir.